Z kalendarza liturgicznego:

Przed nami Wielki Tydzień i Triduum Paschalne. Święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego jaśnieje jako szczyt całego roku liturgicznego. Zachęcamy do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania w nowej sali, czyli w sali dawnej biblioteki. Spowiedź święta:

  • w Wielki Poniedziałek, 25.III; Wielki Wtorek 26III; i Wielką Środę 27.III; od 6.00 do 6.30 oraz od 17.00 do 18.00.
  • w Wielki Czwartek, 28.III spowiedź od 17.00 do 17.30
  • w Wielki Piątek, 29.III spowiedź od 8.00 do 9.00 oraz od 16.00 do 17.00.
  • w Wielką Sobotę, 30.III spowiedź od 8.00 do 10.00.

W Wielki Czwartek: Msza Święta Wieczerzy Pańskiej w naszej parafii o godz. 18.00. Kazanie wygłosi ks. prof. Damian Wąsek. Adoracja Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy do godz. 21.00.

W Wielki Piątek: Adoracja Najświętszego Sakramentu od 8.00 do 17.45. W gazetce znajduje się plan adoracji. Serdecznie dziękujemy za poprowadzenie modlitwy i zapraszamy do wspólnej modlitwy. Do chorych udamy się od godz. 9.00. Koronka do Bożego Miłosierdzia i Droga Krzyżowa o 15.00. Liturgia Męki Pańskiej o godz. 18.00. W czasie liturgii wszyscy będą mieli możliwość adoracji Krzyża przez skłonienie głowy, przyklęknięcie lub ucałowanie. Adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 22.00.

W Wielką Sobotę: Adoracja Najświętszego Sakramentu od 8.00 do 18.45. Święcenie pokarmów w kościele o 9.00; 10.00; 11.00; 12.00; 15.00; oraz na Pławach w Domu Ludowym o 10.00. Zachęcamy w tym dniu do adoracji Najświętszego Sakramentu i adoracji krzyża.

Liturgia Wigilii Paschalnej o godz. 19.00. Prosimy o przyniesienie świec z okapnikami. Po Liturgii Wigilii Paschalnej procesja rezurekcyjna wokół kościoła. Prosimy Strażaków, Górników, Róże Różańcowe, Koła Gospodyń w strojach regionalnych, Akcję Katolicką i wszystkich chętnych o pomoc w przygotowaniu procesji.

3 IV o godz. 19.00 w kościele św. Józefa w Oświęcimiu odbędzie się niezwykłe wydarzenie: Nieszpory Ludźmierskie z orkiestra i chórem Filharmonii Krakowskiej. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy

KOMUNIKAT PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI W SPRAWIE WIELKIEJ NOWENNY PRZED DWUTYSIĄCLECIEM DZIEŁA ODKUPIENIA

W roku 2033 będziemy obchodzić rocznicę dwutysiąclecia Odkupienia, jakiego dokonał nasz Pan Jezus Chrystus przez swoją mękę, śmierć, zmartwychwstanie, wniebowstąpienie i zesłanie Ducha Świętego. Dziewięć lat, które poprzedzają ten wielki Jubileusz, jest dla Kościoła w Polsce wspaniałą okazją do ożywienia wiary, a nade wszystko do dziękczynienia za „wielkie rzeczy, jakie uczynił Wszechmocny” (Łk 1, 49). Pasterze Kościoła katolickiego w Polsce podczas 397. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się Warszawie w dniach 13-14 marca br. podjęli decyzję, że tegorocznym obchodem bliskich już Świąt Wielkanocnych rozpoczynamy dziewięcioletnią Wielką Nowennę, której celem jest odrodzenie duchowo-moralne i przygotowanie całego Kościoła w Polsce do tego wielkiego Jubileuszu. Najważniejszymi momentami tej nowenny w latach 2024-2033 będą corocznie obchodzone uroczystości Triduum Paschalnego, Wniebowstąpienia Pańskiego, Zesłania Ducha Świętego oraz – kończąca rok liturgiczny – uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Obchodząc co roku te najważniejsze momenty liturgiczne, będziemy w sposób szczególny dziękować i uwielbiać Boską Trójcę za dzieło Odkupienia, które ogarnia cały świat. Zachęcam duszpasterzy, aby ‒ czy to w ramach liturgii wymienionych uroczystości czy poza nią ‒ podkreślali doniosłość dzieła Odkupienia oraz zachęcali Lud Boży do wdzięczności za nie. Wiernych zaś, zwłaszcza skupionych we wspólnotach religijnych i ruchach, proszę o wielkoduszne włączanie się we wszelkie inicjatywy z tym związane.

Gdańsk, 21 marca 2024 roku
✠ Tadeusz Wojda SAC Arcybiskup Metropolita Gdański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski